Znajdź nieruchomość

Atrakcyjne mieszkanie, rynek nieruchomości

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

We własnym mieszkaniu przede wszystkim my sami powinniśmy czuć się dobrze, bezpiecznie i miło. Możemy w nim czuć się wręcz fantastycznie, jeśli zadbamy o każde otoczenie, w którym spędzamy swój czas – czy to będzie nasza sypialnia, kącik pracy, łazienka, czy na przykład weranda. O tym, że w mieszkaniu powinno być czysto, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale ważny jest też zapach, dobór barw i kształtów. Poczujmy się artystami we własnym mieszkaniu. Pole do popisu możemy znaleźć w wielu dziedzinach – nawet w rzeczach z pozoru drobnych i nieistotnych. Jeśli na przykład mamy jakiś zniszczony mebel, wytartą półkę, czy wyblakłe jakiekolwiek powierzchnie, wystarczy je po prostu pomalować na swój ulubiony kolor. To samo dotyczy oczywiście ścian, czy podłogi. Może okazać się, że na szafkach czy półkach w nowym kolorze nasze ozdoby, które przecież nie zmieniły koloru, wyglądać będą nieco dziwnie. Może to być kwestią przyzwyczajenia, bo przywykliśmy do tego, że otaczało je inne tło, a może to być sprawą tego, że kolory rzeczywiście są niedopasowane.

Dlatego lepiej jeszcze przed malowaniem zastanowić się, jakie farby dobrać do naszych wnętrz, żeby najlepiej pasowały kolorystycznie do mebli i poszczególnych rzeczy – na przykład wazonów, doniczek, figurek, obrazów na ścianach, ozdobnych zegarów, czy innych dekoracyjnych przedmiotów. Jeśli chcemy dokonać jakiejś drastycznej zmiany kolorystycznej – zapytajmy pozostałych członków rodziny, co sądzą o tym pomyśle. Inaczej po przemalowaniu mogą nie dać nam spokoju, jeżeli zmiana nie przypadnie im do gustu. Jeśli wszyscy w domu uzgodnimy, że zastosujemy farbę w odważnym kolorze – na przykład czerwonym, fioletowym, wyrazistym różowym, wrzosowym, czy innym, dopasujmy potem do tej barwy dodatki, które będą współgrały z tymi nowo wprowadzonymi kolorkami.

Na przykład intensywność fioletu i wrzosu możemy rozładować kolorem popielatym lub białym, a intensywność czerwieni można skontrastować czernią lub bielą. Oczywiście każdy ma prawo dobrać sobie takie kolory, jakie mu indywidualnie pasują, ale warto zrobić to w taki sposób, żeby potem dobrze czuć się w tym pomieszczeniu. Wyobraźmy sobie mieszkanie w pstrokatych, nie harmonizujących ze sobą kolorach. Czy jesteśmy w stanie w takim mieszkaniu dobrze odpocząć? Tak samo z zapachami – jeśli jest ich w mieszkaniu zbyt wiele lub są zbyt intensywne, może stać się to dla nas męczące lub nawet wręcz niezdrowe. Dlatego we wszystkim trzeba znaleźć umiar.

Zapachy w mieszkaniu są bardzo ważne

Jeśli chodzi o zapachy, to koniecznością jest usuwanie wszystkich śmieci i odpadów kuchennych na bieżąco. Zbieranie ich przez kilka dni tylko po to, żeby zaoszczędzić worki, jest trochę robieniem sobie na złość. A trzeba pamiętać, że goście, którzy odwiedzają nasze mieszkanie, też poczują te zapaszki. Dlatego lepiej oszczędzać na czymś innym, ale nie na czystości. Mieszkanie powinno być często wietrzone – i to nie tylko poszczególne pomieszczenia, ale również szafy. Dla poprawy zapachu warto kupić lub samemu zrobić kolorowe bukiety z suszonych kwiatów, traw i ziół. W jednym pomieszczeniu jeden taki bukiet wystarczy.

Wystrój wnętrz naszego mieszkania

Wystrój wnętrz nie musi kosztować nas mnóstwo pieniędzy. Można bowiem postawić na minimalizm lub wybrać takie meble i ozdoby, które za niezbyt duże pieniądze zrobić mogą wielkie wrażenie. Może to być na przykład wysoki, oryginalny wazon, wielki obraz na ścianie lub ładne, zadbane kwiaty doniczkowe. Obraz nie musi być kupiony w galerii. Możliwe, że ktoś w rodzinie potrafi malować i taki obraz będzie świetnie zdobił nasz pokój. Można nawet celowo dobrać takie kolory, które ożywią wnętrze i będą pasowały do ścian oraz charakteru naszego mieszkania. Każde mieszkanie ma bowiem charakter, a jeśli uważamy, że go nie ma – możemy właśnie mu ten charakter nadać.

Jeśli ktoś z rodziny lub znajomych obdarował nas jakąś niemodną ozdobą lub niezgodną z naszym stylem i gustem, wcale nie musimy się tej rzeczy pozbywać. Zresztą osoba ta mogłaby poczuć się dotknięta, gdyby jej prezent został tak potraktowany. Możemy natomiast wykorzystać tę rzecz w nieco inny sposób, niż narzucają nam utarte schematy. Na przykład wazonik można wykorzystać jako świecznik i ustawić w jakimś kąciku lub w miejscu, w którym nie będzie nam przeszkadzał. Dziwnymi, czy śmiesznymi figurkami można przystroić parapety lub wysoko zawieszone półki w kuchni, z których na ogół nie korzystamy. Nie pasujący nam do salonu obraz, czy obrazek, można zawiesić w przedpokoju.

Zwracajmy też uwagę na to, czy w naszym mieszkaniu nie ma zbyt wielu rzeczy niepotrzebnych, które powodują niepotrzebny chaos i dekoncentrację. Może przynajmniej część z tych rzecz dałoby się usunąć lub chociaż schować? Dajmy sobie szansę, by dobrze czuć się we własnym mieszkaniu. Skorzystają na tym również nasi goście, bo bardzo możliwe, że oni również poczują się u nas znakomicie.

 

Miejmy na uwadze, że:

Rynek nieruchomości wyżej wycenia "dopieszczone" nieruchomości

Biuro nieruchomości Abri - Poznań

Jesteś właścicielem mieszkania lub domu na Jeżycach?
Szukasz najlepszego biura do jego sprzedaży lub wynajęcia?

Zadzwoń: 664 925 819!

 

Pin It