Znajdź nieruchomość

Wielu ludzi decyduje się na wynajem nieruchomości cudzoziemcom, stanowią oni potencjalnie możliwość dobrego zysku, zazwyczaj przyjeżdżają tu w celach zarobkowych, nie chcą stwarzać problemów, dbają o mieszkanie i płacą należności w terminie.

Pokój dla pracownika z Ukrainy czy stunednta ze stypendium

Największą grupę najemców z zagranicy stanowią w Polsce migranci zarobkowi oraz studenci. Ci ostatni przyjeżdżają studiować na kierunkach głównie medycznych i ekonomicznych, zdarza się tak, że otrzymują stypendia na czynsz, a po studiach zostają w Polsce aby podjąć pracę w zawodzie, daje to szansę na długoletni najem.

Jak przygotować mieszkanie na wynajem cudzoziemcom?

Należy zadbać o umeblowanie i wyposażenie nieruchomości. Przyjeżdżając do Polski w celu podjęcia pracy lub nauki, nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na sprzęty czy meble, których po powrocie do ojczystego kraju nie będą zapewne zabierać ze sobą. Lokalizacja mieszkania jest równie ważna. Należy dowiedzieć się gdzie leżą najbliższe uczelnie, zakłady pracy, sklepy, czy miejsca wyznania religii. Dobra znajomość topografii miasta będzie pomocna przy prezentacji nieruchomości ewentualnym najemcom. Przygotowanie umowy najmu w dwóch językach; polskim i np. angielskim, lub ukraińskim pozwoli najemcom zrozumieć jej treść i zobowiązania z niej wynikające.

Umowa najmu

Przy sporządzaniu umowy warto jest dokładnie sprawdzić dane i pochodzenie najemców, oraz skontrolować legalność ich pobytu w kraju. Pobranie stosunkowo wysokiej kaucji w pewnym stopniu zabezpieczy nas od ewentualnych zniszczeń lub zaległości w płatnościach, szczególnie w przypadku kiedy najemca wyjedzie z kraju nagle lub bez uprzedzenia. Regularna kontrola płatności rachunków oraz sprawdzanie stanu mieszkania pozwoli nam uniknąć problemów i przykrych zaskoczeń.

Wynajem nieruchomości migrantom może być dobrym sposobem na zarobek, wymaga jednak dużo rozwagi, zaufania i poświęcenia czasu od właściciela.

Pin It